Degeneratívne pohybové ochorenia

Ochranné a regeneračné účinky karnozínu našli svoje uplatnenie aj pri podpornej liečbe kĺbových či svalových ochorení.

Pri degeneratívnych kĺbových poruchách hraje karnozín veľmi dôležitú úlohu v prevencii vzniku a neutralizácii voľných radikálov a produktov, ktoré vznikajú po ich reakcii s cieľovými molekulami. S vekom dochádza k zániku alebo zníženiu funkcie určitých typov buniek čo priamo súvisí s hromadením látok vznikajúcich práve po reakcií s týmito pre organizmus toxickými voľnými radikálmi (napr. malondialdehyd, vznikajúci pri oxidačnom poškodení lipidových štruktúr, mnohých enzýmov či DNA alebo thiobarbiturová kyselina).

Karnozín nielen že zlepšuje funkčnosť a životný cyklus mnohých typov buniek, ale tiež pomáha predlžovať životnosť a účinnosť dôležitých štruktúr ako DNA, regulačných proteínov, hormónov alebo enzýmov.

Karnozín tak:

  • Zlepšuje pohyblivosť končatín
  • Odstraňuje svalovú stuhnutosť
  • Odstraňuje bolesť v končatinách
  • Zmierňuje opuchy a zápal kĺbov

Úloha karnozínu bola taktiež skúmaná pri rôznych nervovo-svalových ochoreniach. Karnozín nie je liek, preto sa nepredpokladá že mnohé z týchto ťažkých a neliečiteľných svalových ochorení budú pri pravidelnom užívaní vyliečené. Karnozín je však látkou, ktorá dokáže mnohé degeneratívne procesy zvrátiť a tak ochrániť sval pred ešte väčšou katastrofou. Keďže výrazne ovplyvňuje cievnu elasticitu (pôsobí podobne ako vazodilatátor NO) a zlepšuje prietok krvi mnohými orgánmi, predpokladá sa aj jeho dôležitá úloha pri dostatočnom zásobovaní svalu kyslíkom a inými živinamiVďaka lepšiemu „vyživeniu“ sa znižuje nástup svalovej slabosti, stuhnutosti a atrofie, zlepšuje aj nervový prenos (keďže pôsobí aj ako neurotransmitter), čo v konečnom dôsledku vedie k oddiaľovaniu chorobných zmien, ktoré sprevádzajú tieto svalové ochorenia.