Parkinsonova choroba

Parkinsonová choroba je degeneratívne nervové ochorenie, ktoré postihuje dôležité štruktúry mozgu ako napríklad bazálne gangliá (štruktúry zodpovedné za koordináciu vôľových pohybov). Prejavuje sa charakteristickými trasľavými pohybmi rúk a prstov (pohyby pripomínajú počítanie mincí), zášklbmi tvárovej časti, predkloneným postojom tela s obmedzením chôdze.

Parkinsonová choroba sa môže rozvinúť aj v dôsledku:

  • úrazu hlavy – napr. box, wrestling
  • zápalových zmien v mozgovom tkanive
  • poškodení štruktúr CNS
  • otravy toxickými látkami (drogy, mangán, CO,.. )
  • iné ochorenia – ateroskleróza, nádory,…

Tieto degeneratívne zmeny vedú k zániku buniek, ktorá je programovaná, obmedzuje sa iba na danú nervovú bunku. Zánik buniek je spôsobený hromadením voľných kyslíkových radikálov (hlavne peroxidu vodíka), ktoré postihujú hlavne tie štruktúry, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a jemnú motoriku.

Karnozín odstraňuje toxický účinok kyslíkových voľných radikálov na nervovú bunku. H2O2 a TCA sú takými voľným radikálmi, ktoré dokážu nervovú bunku predčasne poškodiť a indukovať jej smrť.

Ďalšou látkou, ktorá vzniká v priebehu rozvoja Parkinsonovej choroby je alfa – synukleín, ktorý urýchľuje priebeh choroby, a ktorý vzniká v priebehu oxidačného stresuKarnozín je teda schopný redukovať a neutralizovať účinok týchto voľných radikálov a brániť ich hromadeniu. Preto sa odporúča ako doplnková terapia u pacientov s Parkinsonovou chorobou.